Switzerland

Swiss Confederation

Schweizerische Eidgenossenschaft (German)

Confédération Suisse (French)

Confederazione Svizzera (Italian)

Confederaziun Svizra (Romansch)

Note: On December 4, 2013, the Federal Assembly elected Didier Burkhalter of the FDP.The Liberals as president of the confederation and Simonetta Sommaruga of the Social Democratic Party as vice president for a one-year term beginning January 1, 2014.

Political Status: Neutral confederation since 1291; equivalent of federal system embodied in constitution of May 29, 1874; current constitution, revising and reforming that of 1874, adopted April 18, 1999, effective January 1, 2000.

Area: 15,943 sq. mi. (41,293 sq. km).

Population: 8,036,900 (2012C). (After having conducted a standard full census every ten years since 1850, Switzerland in 2010 adopted a new system under which a census is completed each year ...

locked icon

Sign in to access this content

Get a 30 day FREE TRIAL

  • Watch videos from a variety of sources bringing classroom topics to life
  • Read modern, diverse business cases
  • Explore hundreds of books and reference titles